VÍTEJTE VE SVĚTĚ POD LESEM

Představte si, že stojíte uprostřed lesa. Skrz koruny nad vámi sem proráží jen část denního světla, zlaté mlhavé kužely dopadající na zem se rozpíjí ve směsi jehličí a hlíny, hub a kořenů. 

Právě jste vstoupili do prostorové instalace Wood.Wide.Web, navržené ecodesignovým studiem Balance is Motion. Instalace, která promlouvá ke všem pěti smyslům a ukazuje, že podobně jako v lese, je i mezi lidmi spolupráce nezbytná. Staňte se na chvíli součástí lesního ekosystému. Poslouchejte tajnou hudbu rostlin, o kterou se postará hudební projekt PlantBient, kombinující zvuky generované rostlinami s těmi lidskými. Light designérka Gabriela Procházka vdechne život textilní struktuře skrze hru světla a projekce. Les je řadou kmenů posetých kapkami deště a smůly, ódou na takové prostředí bude občerstvení a drinky, které připraví Piknikon. Teď se zkuste na chvíli soustředit. Natáhněte ruce a ponořte holou kůži do půdy. Dost možná, že jen co se půdy dotknete, ucítíte něco, co vás přesahuje. 

Les, který nemá hranice

My lidé už odnepaměti považujeme přírodu za zdroj. A také se už od mala učíme, že na světě existujeme jako jedinci – život je boj, říká se, a my jsme v něm každý sám za sebe. Jako bychom se vykořenili. Co když ale v lese žádná individualita neexistuje? Díky množství výzkumů víme o jeho komplikované síti kořenů a hub v půdě. Říkáme mu mykorhiza nebo také Wood Wide Web. Pomáhá lesům udržovat křehkou harmonii. Díky této propletené síti si různé organismy navzájem pomáhají získávat vodu, sdílí živiny a informace. V  zimě vysílají jehličnany potřebné živiny opadaným listnatým stromům a nejstarší stromy často pomáhají v růstu těm nejslabším. Les je záchrannou sítí, která podrží každého. Je přitom snadné tuto harmonii narušit – třeba tím, když vysazujeme lesy homogenní. Myslíme si, že bez konkurence se stromům bude dařit lépe. Jenže opak je pravdou. Les spolupracuje, mluví svým vlastním jazykem. Stromy, podrost, houby i půdní mikrobi na sobě závisí. Chovají se jako jedna dlouhá věta: vyřaďte jakékoliv písmeno a celek přestane dávat smysl. Někteří vědci dokonce o lesích mluví jako o unikátním spletitém organismu. Žádná část není důležitější než ty ostatní. Zapomněli jsme, že i my jsme součástí podobně propojeného systému. 

 

Čas zapustit kořeny

Jakou roli v tom ale hraje design? Podoba věcí kolem nás dává světu jeho hranice a design zvládá odkrývat zatím nevídané možnosti. Je na čase začít vnímat svět i společnost jako jediný propojený les. Příroda není náš majetek, je naším rovnocenným partnerem. Utvářejme své okolí tak, aby všichni byli jeho součástí a nikdo nezůstal pozadu. To, co generace před námi považovaly za odpad, dokážeme dnes znovu využít. V lese má totiž vše své místo,  ani ztrouchnivělé dřevo není odpadem. Naučme se pečovat jeden o druhého. Je na čase ve světě opravdu zapustit kořeny. Přijmout plnou zodpovědnost a zároveň najít útěchu vyplývající z naší vzájemné závislosti.


Instalace je z většiny realizována z materiálů získaných přes odpadovou platformu Cyrkl. Materiály, které by se jinak staly odpadem, tak našly nový smysl a mají možnost dále cirkulovat.

 

View the embedded image gallery online at:
https://www.holport.com/en/news/93-designblok22#sigProIdba02b85835